ASÜ’lü Atletlerden “Altın Rekorlar”

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) öğrencileri, Antalya’da düzenlenen “Koçfest Türkiye Üniversiteler Atletizm Şampiyonası”nda tarihi başarılara imza attı. 54 üniversiteden 483 sporcunun katıldığı erkekler genel sıralamasında Türkiye Üçüncüsü olan ASÜ’lüler, 13 altın ve bir gümüş madalya kazandı; iki farklı “Üniversiteler Türkiye Rekoru” kırdı. 

Doç. Dr. Yaprak Kalemoğlu Varol ve Araştırma Görevlisi Gülsen Tosun Tunç eşliğinde Şampiyonaya katılan öğrencilerin başarıları, spor otoriteleri tarafından takdirle karşılandı. ASÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ikinci sınıf öğrencisi Batuhan Altıntaş, 400 Metrede 46.74’lük derecesiyle rekor kırarken, Halit Kılıç, İzzet Safer, Uğur Bilgi ve Batuhan Altıntaş’tan oluşan 4x100 Metre Bayrak Takımı, 41.82 ile 9 yıldır kırılamayan üniversiteler Türkiye rekorunu kırdı. Erkekler 5 bin metrede mücadele eden Cihat Ulus, açık ara Türkiye Şampiyonluğuna ulaşırken, Emin Öncel ise Cirit Atma yarışmasında Türkiye Şampiyonu oldu. 2016 Rio Olimpiyatları kadrosunda da yer alan başarılı Milli Atlet İzzet Safer ise hem 100 metre, hem de 200 metrede Türkiye Şampiyonluklarının sahibi oldu. 800 metrede Utku Çobanoğlu Türkiye Şampiyonluğu’na erişirken, bu yıl ASÜ’lü olan milli atlet Uğur Bilgi de, 400 Metre Engelli Koşuda Türkiye ikincisi oldu. Bilgi, 4x100 Metre Bayrak Yarışındaki performansıyla rekora önemli bir katkı sundu. Uğur Bilgi, Batuhan Altıntaş, Utku Çobanoğlu ve Halit Kılıç’tan oluşan 4x400 Metre Bayrak Takımı ise en yakın rakibine 80 metre fark atarak, haklı bir şampiyonluk elde etti. Öte yandan Cem Şahin, Agit Eryılmaz, Süleyman Akar, İsa Can, Akif Kitir ve Oğuz Kardaş isimli öğrenciler, performanslarıyla ASÜ’nün genel klasmanda üçüncü olmasına önemli katkılar sundular. Şampiyonada Nermin Aytekin de Yüksek Atlamada 1.56’lık derecesiyle Türkiye üçüncülüğü elde etmeyi başardı.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, tüm sporcuları ve hocalarını tebrik etti. ASÜ’nün sportif anlamda Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden birisi olduğunu dile getiren Şahin, “Elde edilen tüm dereceler, rekorlar ve madalyalar, ASÜ’nün spor alanındaki başarısının birer tescilidir. Emeği olan herkesi kutluyorum” dedi.